Dukla už nie je posledná

Po víťazstve nad Dunajskou Lužnou sa futbalisti Banskej Bystrice prvýkrát v sezóne ocitli vyššie, ako na poslednom mieste tabuľky.

Duklisti konečne nie sú poslední.Duklisti konečne nie sú poslední. (Zdroj: Michal Vall)

FK Dukla Banská Bystrica – OFK Dunajská Lužná 3:0 (1:0)

V prvom polčase videli diváci na Štiavničkách zaujímavý futbal. Aktivitou sršali oba tímy a vytvorili si aj niekoľko dobrých šancí. Ako prvý pohrozil náš Willwéber strelou spoza 16-ky v štvrtej minúte, prudkú loptu pri ľavej žrdi gólman Močko pokryl. Potom mal prácu po peknom oblúčiku Peševskeho v trinástej minúte, tentoraz zasahoval pod brvnom na poslednú chvíľu. Hostia pohrozili v pätnástej minúte akciou po ľavej strane. Lopta putovala na Radovana Noska, ktorý sa pekne preštrikoval stredom obrany a pohorel až v šestnástke u brankára Petra Boroša. V polovici polčasu sa zranil stopér Lužnej Marcin, v početnej výhode počas jeho ošetrenia mohli domáci skórovať, ak by po rohu Pančíka hlavičkoval o niečo presnejšie Vila. Súper naopak predviedol rýchly brejk, z ktorého sa zrodila ďalšia tutovka. Bališ našiel v šestnástke Nikoličom nepokrytého Stankoviča a ten pálil parádne, no rovnako parádny zákrok predviedol Boroš. Potom, ako sa Marcin vrátil do hry, zaujal Kostadinov prienik do šestnástky, vystrelil z jej rohu k vzdialenejšej žrdi, ale Močko túto situáciu prečítal a zvládol. Z gólu sa domáci radovali až v 38. minúte. Rejdovian našiel na hranici ofsajdu Vilu, ten následne vrátil loptu pred bránku, kde si s ňou už Jozef Rejdovian poradil – 1:0. Hostia do prestávky ešte pohrozili. Z diaľky vystrelil Pipíška a predviedol naozaj pekný pokus, po ktorom Boroš opäť ukázal, že nezabudol chytať a zachránil svoj tím od gólu do šatne.

Úvod druhého polčasu patril domácim. Kostadinov prenikal v 47. minúte do 16-ky z ľavej strany, už v pokutovom území ho zastavil Chromý, za čo videl od rozhodcu druhú žltú kartu a nielenže sa porúčal z ihriska, ale nasledovala i penalta. Tú však Peševski nepremenil - jeho úmysel Močko vystihol. Napriek početnej výhode sa Lužná dostávala častejšie dopredu i hrozila. R. Nosko to skúšal z uhla, Jackuliak z asi dvadsiatich metrov, ale Boroš sa natiahol a opäť ratoval. V 60-tej minúte to skúšal Bališ zo šestnástky a iba tesne minul ľavú žrď bystrickej bránky. Až potom sa prebrali domáci a vypracovali si gólové príležitosti. Úspech slávila akcia z ľavej strany, keď Savič pekne naservíroval loptu do 16-ky k Belminovi Vilovi, ktorý zakončoval pohotovo a presne - 2:0. To však nebolo všetko, pretože o minútu na to poslal efektný pozdrav gólmanovi Močkovi Michal Pančík. Vystrelil z asi 25 metrov, loptu si predtým dobre pripravil a napriahol parádne pod brvno – 3:0! Dunajská Lužná sa však nepoddávala a sympaticky sa snažila hrať ofenzívne. No tak ako mohla inkasovať, mohla i skórovať. Najprv pohrozila Dukla po Rejdovianovej prihrávke keď Vila z územia jedenástky prestrelil bránku. Potom po chybe Pančíka s Nikoličom sa dostal v päťke k zakončeniu Radovan Nosko, ale Boroš vytiahol znovu čarovný zákrok. Až v samom závere sa hostia definitívne poddali, čo nevyužili Gombala a Rejdovian v sľubných možnostiach.

Góly: 38. Rejdovian, 66. Vila, 67. M. Pančík.

Rozhodovali: Chmura – Balko, Hrčka.

ŽK: Kostadinov – Stankovič, Chromý, Pipíška.

ČK: 47. Chromý (po 2 ŽK).

Diváci: 302.

FK Dukla: Boroš – Snitka, Nikolič, Had, Savič – Willwéber (83. Zázrivec) – Rejdovian, M. Pančík, Peševski, Kostadinov (75. Urgela) – Vila (77. Gombala).

OFK: Močko – J. Hrnčár, Chromý, Marcin (41. Horňák), Pipíška – Fejerčák – Stankovič, R. Nosko, Jackuliak (72. S. Bielik), Hronec (59. Kadera) – V. Bališ.

Ľubomír Faktor, tréner Dukly: „Konečne sme vyhrali vyšším rozdielom než iba o gól, čomu som veľmi rád. Po dlhej dobe sme sa odlepili z posledného miesta tabuľky. V prvom polčase však bolo na našej strane veľa nepresností a málo pohybu i agresivity. Napriek tomu sme dali gól, i keď hostia mali šance, no podržal nás dnes výborný brankár Boroš. V druhom polčase nás pribrzdila nepremenená jedenástka. Hostia aj v desiatich ukázali, že majú silu, že majú šikovných hráčov. Od gólu na 2:0 sme však boli lepší, vychádzali nám nejaké veci, ktoré sme si priali aby vychádzali celý zápas, takže azda sme aj zaslúžene vyhrali.“

Peter Fieber, tréner Dunajskej Lužnej: „V prvom polčase sme mali vyloženejšie šance ako Bystrica, ale žiaľ nepremenili sme ich. Navyše domáci dali gól, keď podľa môjho názoru ťažili z ofsajdu. V druhom polčase nás pribrzdila jedenástka a vylúčenie hráča, ktorý mi tvrdí, že sa prenikajúceho Bystričana v šestnástke nedotkol. Tretí gól Dukly bol ukážkový, Pančík to trafil veľmi pekne. Potom sa to už z našej strany nedalo zvládnuť, teda dotiahnuť zápas aspoň do remízy. Súperovi teda gratulujem, no mrzí ma, že to takto dopadlo, pretože po futbalovej stránke sme obstáli a v niektorých momentoch boli lepší než domáci. Futbal sa však hrá na góly, je to trpká prehra pre nás.“

Peter Boroš, brankár a kapitán Dukly: „Bol som vyhecovaný. Dôležitosť tohto zápasu nám zväzovala nohy, ruky, všetko dokopy. Chvalabohu som si dobre zachytal a hlavne nepustil žiadny gól. Vyšiel mi tento zápas a priznám, že aj za stavu 3:0 som si chcel udržať čisté konto. Viem, že po inkasovanom góle sa dostane naša hra do akéhosi kŕču, takže dôležité bolo, že sme my dali prvý gól. Škoda nepremenenej penalty, čo sa však stane aj lepším hráčom. Ešteže sme pridali druhý a vzápätí aj tretí gól, ktorý bol od Pančíka veľmi pekný a poisťovací. Odlepili sme sa konečne z posledného miesta tabuľky, no nič nám to nebude riešiť ak to nepotvrdíme nasledujúci zápas doma so Sencom. Takže tento nadchádzajúci duel na Štiavničkách treba zvládnuť a ísť potom s čistou hlavou do Trnavy.“

Michal Pančík, autor tretieho gólu: „Čo sa môjho gólu týka, center išiel do šestnástky z pravej strany, ja som to iba zavrel, inštinktívne tam išiel, že to môže ich stopér zachytiť, čo sa aj potvrdilo. Dal mi to presne na nohu, lopta bola dosť vysoká, ale snažil som sa ju čo najlepšie prebrať. Vedel som, čo chcem urobiť, že keď skočí, tak prvým dotykom si ju pripravím a vystrelím. Nešpekuloval som, skúsil som to a padlo to tam! Môj tretí gól vniesol viac pokoja do našej hry, dovtedy to bolo z našej strany dosť rozhárané, keďže sme nepremenili penaltu a nevedeli sme ťažiť ani z početnej prevahy po vylúčení hráča Dunajskej Lužnej. Ako keby sme sa uspokojili, že sa už nemôže nič stať, že sa hostia stiahnu a budú brániť. No bolo to naopak. Začali nás napádať, zvýšili aktivitu a mali brejkové šance. Ak by znížili na 2:1, bolo by to veľmi komplikované.“

Jozef Rejdovian, autor prvého a rozhodujúceho gólu zápasu: „Nemôžem povedať, že by mi dnes zápas chutil, pretože dlhší čas sa na ihrisku trápim. Za gól som samozrejme rád, ale nie je to optimálne z mojej strany. Zápas sa zlomil pri penalte, keď súper mal od tej chvíle o jedného hráča na ihrisku menej. Bol to ťažký duel. Boli sme nervózni na lopte, nehrali svoju hru. Je to však dôležité víťazstvo. Vyhrali sme rozdielom triedy, no výsledok je podľa mňa trošku skresľujúci.“

Ostatné výsledky 16. kola: Nitra – Žilina B 5:1, Šaľa – Slovan B 2:1, Sereď – Borčice 1:0, Senec – N. Mesto 4:2, Trnava B – Pohronie.

12. Slovan B 16 4 3 9 23:33 15 -9

Program 17. kola: 13. 11. o 13:30 Žilina B – Sereď, 14. 11. o 13:00 B. Bystrica – Senec, Borčice – N. Mesto, 15. 11. o 10:30 Slovan B – Nitra, o 13:00 D. Lužná – Trnava, Pohronie – Šaľa.

Autor: FK DUKLA