Banská Bystrica Horehronie

Dnes sa začínajú Horehronské dni spevu a tanca

Posledné júnové dni budú patriť jednému z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku. Milovníci tradičnej ľudovej kultúry si opäť prídu na svoje.

(Zdroj: brezno.sk)

HEĽPA. Od 28. do 30. júna si návštevníci môžu vychutnať pestré programy v amfiteátri v Heľpe, ako aj sprievodné podujatia na námestí obce.

Festival otvoria domáce súbory

Horehronské dni spevu a tanca otvoria domáce heľpianske folklórne kolektívy a sólisti. Milovníci ľudovej hudby a piesní si prídu na svoje v hudobno spevnom programe so zaujímavým názvom Ako je to pekne, keď muž horí v pekle, ktorý pripravila Alžbeta Lukáčová.

„Každý rok sa snažíme divákom ponúknuť vystúpenie nejakého lukratívneho kolektívu. V posledných ročníkoch na festivale vystupoval SĽUK z Bratislavy či PUĽS z Prešova. Sme veľmi radi, že tentokrát prijal pozvanie umelecký súbor Lúčnica, ktorý nám predstaví svoj premiérový program s názvom Obrazy z minulosti,“ prezradila Tatiana Urbanová zo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici.

Vystúpia jubilujúce kolektívy

Piatkové večery sú už tradične venované jubilujúcim kolektívom. V tomto roku oslavuje 55. výročie folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče a 80. výročie folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu.

„Návštevníkom sa predstavia s programom pod názvom Jubilanti. Námet a réžiu prijal vynikajúci režisér, choreograf a dlhoročný umelecký vedúci súboru Partizán Igor Kovačovič, ktorý v tomto roku oslávil 75. narodeniny. Počas troch festivalových dní však uvidíme ešte oveľa viac jubilantov, ako napríklad obľúbeného speváka Jána Ambróza, folklórnu skupinu Priechoďan z Priechodu či detský folklórny súbor Šťastné detstvo z Brezna,“ povedala Tatiana Urbanová.

Priblížia prácu aj zábavu

Na 48. ročníku festivalu v programe folklórnych skupín autorka Marcelka Čížová predstaví tradície a zvyky, ako ich interpretujú Bacúšan, Hrochoťan, Šumiačan či ženská spevácka skupina z Hrušova. „Mnohí sa už iste tešia na sobotné profilové vystúpenie Jána Ambróza s ĽH Borievka. Prácu i zábavu v rokoch minulých priblíži režisér Martin Urban, a to prostredníctvom banskobystrických folklórnych súborov Mladosť a Urpín či Vatry z Tlmáč, Maríny zo Zvolena, ako aj FSk Vernár či trombitášov z Lúk pod Makytou.“

Rok očami detí

V nedeľu dostávajú priestor detské kolektívy. Autorka Vanda Krištofová priblíži divákom tradičný rok očami detí. Vystúpia folkloristi z Heľpy, Matičiarik z B. Bystrice, Lastovičky a Zornička zo Zvolena, Mladosť z Pohorelej, Malá Kýčera z Čierneho Balogu, Ratolesť z Detvy, Šťastné detstvo z Brezna a ďalší. „A rozlúčime sa slávnostným galaprogramom Made in dedina, ktorý pripravil Vladimír Michalko z Košíc.“

Predstavia sa obce regiónu

Už po jedenástykrát organizátori v sobotu a v nedeľu uvádzajú obľúbené podujatie Predstavujeme obce regiónu. Tento rok oslovili Pohronskú Polhoru a Lom nad Rimavicou. „Obyvatelia predstavia svoje tradičné remeslá, kroje a všetko, čo sa ešte zachovalo, ako aj ich tradičnú kuchyňu. Polhorčania a Lomčania ukážu nielen ako robia, ale aj ako sa zabávajú v programe v amfiteátri Z vŕšku do doliny.“ Predstavu o týchto obciach dotvoria pracovníci z Horehronského múzea v Brezne, prostredníctvom historických fotografií a autentických zbierkových predmetov.

Súčasťou tradičného jarmoku je každoročne aj heľpianska tradičná kuchyňa a kúdeľná izba. Ďalším sprievodným podujatím je program Prišli hostia zďaleka i zblízka. Návštevníci uvidia vystúpenia rôznych kolektívov, väčších i menších. „Program bude určite pestrý, nakoľko v ňom účinkujú folklórne kolektívy, ale aj sólisti z celého Slovenska."

Viac ako tisícka účinkujúcich

Pripraviť takýto festival po organizačnej či programovej stránke naozaj nie je jednoduché. Pravidelne sa na ňom zúčastňuje vyše tisícka účinkujúcich, ako aj divákov. „Sme však zohratý tím a po mnohých ročníkoch už máme vytvorenú štruktúru práce, v ktorej každý vie, čo má robiť. Čo sa týka autorov, máme v regióne mnohých nadaných režisérov scénických programov, ktorých sa snažíme maximálne zaangažovať. Spolupracujeme aj s režisérmi z iných častí Slovenska. Je tomu tak aj v tomto roku,“ dodala na záver Tatiana Urbanová.

Ďalšie články z rubriky Kultúra


  1. Banská Bystrica sa dnes otvorene postavila proti extrémizmu rovno pred Kotlebovým sídlom Foto 2 670
  2. Opitý operný spevák hádzal v bystrickom podniku po ľuďoch poháre aj stoličky 1 374
  3. V Europe si vyhliadli voňavky a odišli bez platenia. Polícia zverejnila video Video 532
  4. Na novej autobusovej zastávke ožilo aj runové písmo z kultového vrchu Foto 326
  5. Od 11. júna sa mení cestovný poriadok na železniciach, novinka prichádza aj do nášho regiónu 233
  6. Letná sezóna na amfiteátri sa začne na Deň detí 217
  7. Bystričanov čaká poriadny streetballový zážitok 132
  8. Záverečný účet potvrdil veľmi dobré hospodárenie mesta Brezno 111
  9. Vodiči, pozor - v súvislosti s prácami na obchvate mesta Brezno využívajte obchádzkovú trasu 89
  10. Donovaly sa stávajú „hlavným mestom detí“ 84

Najčítanejšie správy

Banská Bystrica

Banská Bystrica sa dnes otvorene postavila proti extrémizmu rovno pred Kotlebovým sídlom

Netolerujte zlo. Na to, aby zvíťazilo zlo, stačí málo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič – adresoval zaplnenému Námestiu SNP v Banskej Bystrici prezident Andrej Kiska.

Opitý operný spevák hádzal v bystrickom podniku po ľuďoch poháre aj stoličky

Spáchal zločin opilstva , súd mu vymeral trest odňatia slobody desať mesiacov podmienečne.

Na novej autobusovej zastávke ožilo aj runové písmo z kultového vrchu

Namiesto nevzhľadnej autobusovej zastávky z plechu vyrástla v Malachove nová zastávka v tradičnom historickom štýle. Konečnú podobu jej dali samotní obyvatelia obce.

Od 11. júna sa mení cestovný poriadok na železniciach, novinka prichádza aj do nášho regiónu

Obnoví sa priame denné spojenia na južnom ťahu Bratislava – Zvolen – Košice, zmena sa dotkne aj Banskej Bystrice.

Blízke regióny

Medvedica Ingrid opäť zišla k ľuďom, jej fotografovaním ľudia riskujú

Medvedica známa zo Starého Smokovca stratila plachosť a namiesto pokoja v Tichej doline si opäť vybrala blízkosť ľudí. Fotografujú sa s ňou a dvoma mladými pri Pribyline.

Muž dostal epileptický záchvat na streche bytovky. Zachraňovali ho hasiči

Výška, v ktorej muž dostal záchvat, mohla byť pre neho osudná.

Takto by mala vyzerať nová tržnica v centre. Pozrite si vizualizácie

Poznáme miesto, kde vyrastie nová mestská tržnica.

Kamery zachytili kolaps muža

Muž zostal ležať na zemi, mestskí policajti mu poskytli prvú pomoc.

V Lučenci hospitalizovali muža s chabou obrnou

Prípad telefonicky nahlásili v pondelok 15. mája z infekčného oddelenia lučenskej nemocnice, kde bol pacient hospitalizovaný v predchádzajúci deň.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť