Banská Bystrica Horehronie

Dnes sa začínajú Horehronské dni spevu a tanca

Posledné júnové dni budú patriť jednému z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku. Milovníci tradičnej ľudovej kultúry si opäť prídu na svoje.

(Zdroj: brezno.sk)

HEĽPA. Od 28. do 30. júna si návštevníci môžu vychutnať pestré programy v amfiteátri v Heľpe, ako aj sprievodné podujatia na námestí obce.

Festival otvoria domáce súbory

Horehronské dni spevu a tanca otvoria domáce heľpianske folklórne kolektívy a sólisti. Milovníci ľudovej hudby a piesní si prídu na svoje v hudobno spevnom programe so zaujímavým názvom Ako je to pekne, keď muž horí v pekle, ktorý pripravila Alžbeta Lukáčová.

„Každý rok sa snažíme divákom ponúknuť vystúpenie nejakého lukratívneho kolektívu. V posledných ročníkoch na festivale vystupoval SĽUK z Bratislavy či PUĽS z Prešova. Sme veľmi radi, že tentokrát prijal pozvanie umelecký súbor Lúčnica, ktorý nám predstaví svoj premiérový program s názvom Obrazy z minulosti,“ prezradila Tatiana Urbanová zo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici.

Vystúpia jubilujúce kolektívy

Piatkové večery sú už tradične venované jubilujúcim kolektívom. V tomto roku oslavuje 55. výročie folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče a 80. výročie folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu.

„Návštevníkom sa predstavia s programom pod názvom Jubilanti. Námet a réžiu prijal vynikajúci režisér, choreograf a dlhoročný umelecký vedúci súboru Partizán Igor Kovačovič, ktorý v tomto roku oslávil 75. narodeniny. Počas troch festivalových dní však uvidíme ešte oveľa viac jubilantov, ako napríklad obľúbeného speváka Jána Ambróza, folklórnu skupinu Priechoďan z Priechodu či detský folklórny súbor Šťastné detstvo z Brezna,“ povedala Tatiana Urbanová.

Priblížia prácu aj zábavu

Na 48. ročníku festivalu v programe folklórnych skupín autorka Marcelka Čížová predstaví tradície a zvyky, ako ich interpretujú Bacúšan, Hrochoťan, Šumiačan či ženská spevácka skupina z Hrušova. „Mnohí sa už iste tešia na sobotné profilové vystúpenie Jána Ambróza s ĽH Borievka. Prácu i zábavu v rokoch minulých priblíži režisér Martin Urban, a to prostredníctvom banskobystrických folklórnych súborov Mladosť a Urpín či Vatry z Tlmáč, Maríny zo Zvolena, ako aj FSk Vernár či trombitášov z Lúk pod Makytou.“

Rok očami detí

V nedeľu dostávajú priestor detské kolektívy. Autorka Vanda Krištofová priblíži divákom tradičný rok očami detí. Vystúpia folkloristi z Heľpy, Matičiarik z B. Bystrice, Lastovičky a Zornička zo Zvolena, Mladosť z Pohorelej, Malá Kýčera z Čierneho Balogu, Ratolesť z Detvy, Šťastné detstvo z Brezna a ďalší. „A rozlúčime sa slávnostným galaprogramom Made in dedina, ktorý pripravil Vladimír Michalko z Košíc.“

Predstavia sa obce regiónu

Už po jedenástykrát organizátori v sobotu a v nedeľu uvádzajú obľúbené podujatie Predstavujeme obce regiónu. Tento rok oslovili Pohronskú Polhoru a Lom nad Rimavicou. „Obyvatelia predstavia svoje tradičné remeslá, kroje a všetko, čo sa ešte zachovalo, ako aj ich tradičnú kuchyňu. Polhorčania a Lomčania ukážu nielen ako robia, ale aj ako sa zabávajú v programe v amfiteátri Z vŕšku do doliny.“ Predstavu o týchto obciach dotvoria pracovníci z Horehronského múzea v Brezne, prostredníctvom historických fotografií a autentických zbierkových predmetov.

Súčasťou tradičného jarmoku je každoročne aj heľpianska tradičná kuchyňa a kúdeľná izba. Ďalším sprievodným podujatím je program Prišli hostia zďaleka i zblízka. Návštevníci uvidia vystúpenia rôznych kolektívov, väčších i menších. „Program bude určite pestrý, nakoľko v ňom účinkujú folklórne kolektívy, ale aj sólisti z celého Slovenska."

Viac ako tisícka účinkujúcich

Pripraviť takýto festival po organizačnej či programovej stránke naozaj nie je jednoduché. Pravidelne sa na ňom zúčastňuje vyše tisícka účinkujúcich, ako aj divákov. „Sme však zohratý tím a po mnohých ročníkoch už máme vytvorenú štruktúru práce, v ktorej každý vie, čo má robiť. Čo sa týka autorov, máme v regióne mnohých nadaných režisérov scénických programov, ktorých sa snažíme maximálne zaangažovať. Spolupracujeme aj s režisérmi z iných častí Slovenska. Je tomu tak aj v tomto roku,“ dodala na záver Tatiana Urbanová.

Ďalšie články z rubriky Kultúra

Najčítanejšie správy

Banská Bystrica

V Brezne zbúrajú prvý dom v lokalite s neprispôsobivými obyvateľmi

Mesto Brezno už v minulom roku avizovalo zintenzívnenie boja proti čiernym stavbám a tiež nájomcom, ktorí prebývajú v mestských priestoroch, no samospráve za to neplatia.

V Banskej Bystrici dobodal priateľ mladú ženu, zraneniam podľahla na mieste

Útočník jej zasadil 59 bodno - rezných rán, vraždu sám ohlásil na polícii.

Autá cez Uľanku pribrzdia

Cez Uľanku budeme už čoskoro jazdiť zníženou rýchlosťou. Opatrenie si vyžiadala neúnosná situácia, ktorá tu nastala po uzatvorení horského priechodu Kremnické Bane.

Opustený objekt na Fončorde priťahuje asociálov. Ľuďom dochádza trpezlivosť

Zápach, neporiadok, podgurážené skupinky. Obyvatelia žiadajú problém s opusteným a zdevastovaným objektom na Internátnej riešiť.

Sudca dnes rozhodol o väzbe pre muža, ktorý zasadil svojej priateľke 59 bodnorezných rán

Miroslav už v minulosti vraždil, podmienečne bol prepustený vlani.

Blízke regióny

Kotlebov galavečer na Gemeri nechcú, biskup zrušil omšu

Šimko: Keď môžu sedieť v parlamente, môžu aj v našom kultúrnom dome.

Zvolenčan sa pokúsil zavraždiť svoju manželku

Obvinenému hrozí dvadsaťpäť rokov až doživotie.

Brutálna vražda Novobančanky Evy (†28). Muž jej zasadil 59 rán

Polícia vyšetruje prípad vraždy. Obeť svojho vraha poznala.

Pacas vyhral v Holandsku

Mikulášsky NVR Gym má ďalší úspech. V sobotu sa oň v rámci noci bojových športov Enfusion Live 46 postaral Martin Pacas.

Cesty okresov Lučenec a Rimavská Sobota budú strážiť policajti

Pri kontrolách využijú inštitút objektívnej zodpovednosti.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť