Barani nedali Košiciam žiadnu šancu

V súboji v prvé miesto v tabuľke udržal Košarišťan čisté konto.

Zo zápasu Banská Bystrica - Košice.Zo zápasu Banská Bystrica - Košice. (Zdroj: SITA)

HC 05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Prvá tretina bola v réžii Bystričanov, no do vedenia mohli ísť v presilovke hostia. Po strele Suju Košarišťan puk vyrazil pred Biceka, aby ho napokon na čiare bravúrne vychytal. V oslabení sa do prečíslenia dostali Surový s Matouškom, ale domáci kapitán neprihral a napokon puk poslal do bočnej siete Habalovej svätyne. Košický gólman napokon kapituloval v desiatej minúte. Ujala sa strela Ivana Ďatelinku príklepom, ktorý mieril parádne pod hornú žŕdku – 1:0. Východoslováci ani po tomto zásahu nehrozili, naopak vedenie mohli zvýšiť Hickomott a Matoušek zblízka, český brankár v drese "oceliarov" podržal svoj tím. "Barani" hrali od siedmej minúty bez Kubku, ktorého trafil puk do tváre po koncovke Suju.

Na začiatku druhej tretiny mohli hostia vyrovnať z prečíslenia. Puk po strele Hričinu Košarišťan vyrazil pred Matejku, no ten sa pri ľavej žrdi nepresadil. V brejku neuspel ani Bicek. Tlak mali Bystričania, stupňovali ho a vyplatilo sa. Lunter dobre dobiedzal pred bránkou, kde bol natlačený, čo využil Petr Kafka. Dobre sa zorientoval a mieril do odkrytého priestoru Habalovej svätyne. Uplynulo iba 39 sekúnd a bolo 3:0. Tománek od zadného mantinelu nahral Saraaultovi, ktorý pohotovo zakončil. Košice potom nevyužili presilovku, v ktorej mali dobré možnosti Nagy a Šedivý. Na opačnej strane z prečíslenia Surový mieril do hornej žŕdky. Mrzieť ho to nemuselo, pretože v 37. minúte prihral ideálne Tománkovi a bývalý najlepší kanonier najvyššej súťaže švihom zavesil – 4:0.

Ani v tretej časti sa Východoslovákom nedarilo zdramatizovať stretnutie. Viac striel i príležitostí mali Banskobystričania, ktorí si kontrolovali hru a mohli pridať aj piaty gól. Najbližšie mali k nemu Lamper, Češík, v brejku Truchno a z dorážky Tománek. Na opačnej strane bola nebezpečnejšia iba strela Klímu, ale puk sa pod hornú žŕdku nezmestil. Aj preto sa stav nemenil a tri body si udržali domáci hokejisti s prehľadom.

Góly: 10. I. Ďatelinka (Truchno, Matuškin) 26. Kafka (Bortňák, M. Lunter), 26. Sarault (Tománek, Truchno), 37. Tománek (T. Surový, Maione).

Rozhodovali: Snášel, Valach – Gajan, Smrek, vylúčení: 3:4, navyše: 59. Bortňák (Banská Bystrica) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny: od 7. minúty Banská Bystrica bez Kubku, 2307 divákov

Banská Bystrica: Košarišťan – Kubka, Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin, Cebák, Ťavoda – Lamper, Češík, Matoušek - Buc, Surový, Hickmott – Kafka, Bortňák, Lunter – Tománek, Sarault, Truchno

Košice: Habal – Deyl, Jankovič, Matejka, Šmach, Dudáš, Pavúk – Bicek, Suja, Nagy – Hričina, Boltun, Milý – Tibor Varga, Šedivý, Bartánus – Bartoš, Hruška, Klíma

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme dobrý zápas. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej sme dokázali dať dva góly v rýchlom slede, čo nás dostalo na koňa a popadalo nám to tam. Chalani hrali s chuťou, súper síce hrozil z brejkov, ale do ničoho vážnejšieho sme ho nepustili. Po šnúre nevydarených zápasov sa vraciame k našej typickej hre. Musím svojim zverencom pogratulovať k výbornému výkonu."

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Zaostávali sme za domácimi hráčmi v korčuľovaní a boli sme neúspešní v osobných súbojoch, hlavne v obranných. Vyvrcholilo to troma gólmi v druhej tretine. Cez akúkoľvek snahu, úsilie a bojovnosť sme nedokázali dosiahnuť lepší výsledok. Domáci vyhrali zaslúžene, zaostali sme za nimi najmä po fyzickej stránke, keďže máme problém so zostavou."

Andrej Košarišťan, brankár Banskej Bystrice: "Dobre som sa pripravil na tento zápas, ktorý sme zvládli všetci. Sústredil som sa na to, aby som neinkasoval gól. Chlapci predo mnou bojovali, bolo vidno, že mi chcú dopriať nulu a som im za to vďační. Ďakujem aj fanklubu za blahoželanie k mojím sobotňajším narodeninám. Čisté konto je pekný darček."

Ladislav Nagy, kapitán Košíc: "Ak nedáme tri góly do prázdnej bránky, ťažko sa vyhráva. Nevyužili sme presilovky. Ak by sme dali my prvý gól, bolo by to inak, ale súper ho dal a bol v laufe. Hráme v oklieštenej zostave, chýbajú nám hráči, takže je to náročné. Odišli nám fyzické sily. Navyše Bystričania dobre bránili, takže sme sa aj pre to nepresadili."