Banská Bystrica Horehronie

Barani zvládli prestížne derby

Zvolen zdolali po dobrom výkone 4:1, hoci výsledok museli otáčať.

HC 05 iClinic Banská Bystrica - HKM Zvolen 4:1 (0:0, 0:1, 3:0)

V prvej tretine mali jednoznačnú prevahu domáci. Vytvorili si tlak i šance, ale nevedeli prekonať dobrého Baroša vo zvolenskej bránke. Zblízka na ňom stroskotali Mihálik aj Truchno, tri príležitosti mal na ľavej strane Hickmott, ale nestačila mu ani odkrytá bránka. Matuškin pre zmenu mieril z medzikružia nepresne. V závere tretiny dostal puk za obranu hostí banskobystrický kapitán Surový, ale nepodarilo sa mu prehodiť ho ponad betón brankára HKM. Hostia za celú tretinu Bacashihuu neohrozili, ale udržiavali nerozhodný stav.

Domáci mali dobrý nástup aj do strednej časti hry, aktivita im však dlho nevydržala. Zvolenčania sa osmeľovali smerom dopredu a v 25. minúte udreli. Majdan z pravej strany našiel naľavo pred bránkou voľného Puliša a ten sa nemýlil – 0:1. Pre herne lepších domácich mohlo byť aj horšie, keby po strele P. Zuzina neskončil puk na ľavej žrdke Bacashihuovej svätyne. Hráči spod Urpína mali možnosti vyrovnať predovšetkým v závere tretiny. V presilovke o dvoch hráčov minul odkrytú bránku Buc a z medzikružia nepokoril Baroša ani voľný T. Surový.

V tretej tretine sa "baranom" podaril dokonalý obrat. V presilovke najprv vyrovnal kapitán Surový, keď z ľavej strany našiel medzierku medzi Barošom a jeho žŕdkou. Potom mali hostia možnosť prvej početnej výhody v zápase, ale nenaložili s ňou dobre. A tak opäť už v pätici udreli domáci. Po vyhranom buly sa puk dostal ku Kafkovi, ktorý sa presadil pred bránkou účinným bekhendom. V 48. minúte bolo už 3:1. Hostia v strednom pásme urobili chybu a po prihrávke Maioneho si pred bránkou vychutnal brankára hostí Hickmott. "Bryndziari" sa snažili vrhať sily do útoku, ale nešlo im to. Pykať mohli aj štvrtýkrát, keby využili prečíslenie Bortňáka s Lunterom. Napokon i tak kapitulovali, pretože strelu Maioneho tečoval v 56. minúte Hickmott a zariadil tak konečný výsledok stretnutia 4:1.

Góly: 43. T.Surový (Maione, Hickmott), 45. Kafka (Bortňák), 48. Hickmott (Maione), 56. Hickmott (Maione, T.Surový) – 25. Puliš (Majdan, Valenta).

Rozhodovali: P. Jonák, R. Müllner – P. Šefčík, Junek, vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2841 divákov.

Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin – Buc, T. Surový, Hickmott – Lamper, Češík, Matoušek - Kafka, Bortňák, Lunter – Andrisík, Tamáši, Truchno,

Zvolen: Baroš – Hraško, Andersons, Plechanov, Valenta, M. Ivan, Hataš, Habšuda, Dubeň – Klhůfek, B. Mráz, McGregor – Puliš, P. Zuzin, Majdan – Žilka, L. Jurík, Mart. Ďaloga – Misenev, I. Jakubík, Šimíček.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu. V prvej tretine sme mali niekoľko vyložených šancí a mohli sme nielen vyhrávať, ale súperovi výraznejšie odskočiť. V druhej tretine sa hra vyrovnala, šance sme mali my aj súper, párkrát nás podržal i brankár. V tretej tretine bolo dobré, že sme dali skoro vyrovnávajúci gól z presilovky, hneď na to sme pridali ďalší, čo nám dalo viac sebavedomia. Zvolen musel otvoriť hru a my sme čakali na šance, ktoré prišli. Dôležité bolo, že sme zvládli oslabenia na konci zápasu. Znova sme ukázali charakter, chalani išli za víťazstvom a pred výbornou kulisou zaslúžene vyhrali."

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor vyrovnávajúceho gólu: "Bolo to dobré derby, muselo sa ľuďom páčiť. Oba tímy produkovali kvalitný hokej. My sme tlačili súpera od začiatku a verili sme, že to zlomíme. Napokon sme to dokázali v tretej tretine. Prvý gól bol dôležitý, potom sa to už rozbehlo a prelomili sme to. Myslíme pozitívne. Veríme, že nadviažeme na takéto výkony aj po reprezentačnej prestávke."

Milan Staš, tréner Zvolena: "Po úvodnom uragáne Bystrice v prvej tretine sme tlak súpera nejako ustáli a v druhej tretine sme vyrovnali hru. Po peknej akcii sme dali gól a viedli. Zlomovým momentom bolo, že sme za stavu 1:1 v presilovke nedokázali odskočiť, pridať druhý gól. Naopak, inkasovali sme a to nami otriaslo. Išli sme do kolien po psychickej stránke a domáci dominovali, prevýšili nás, čiže vyhrali zaslúžene."

Ďalšie články z rubriky Šport

1. Zem tancuje a spieva na Horehroní 682
  2. Kráľovské dni Horehronia sú za nami. Vychutnajte si ich slovom a obrazom Foto 613
  3. Rok 1968 - v Banskej Bystrici volia Miss stredných škôl Foto 451
  4. Prázdne stánky špatia mesto, podrobne ich zmapujú 394
  5. V Brezne sa zrazili dve autá, zasahujú hasiči aj zdravotnícki záchranári 233
  6. Medzi nákupnými vozíkmi ležal krásny čuvač, najprv behal po rýchlostnej ceste 174