Banská Bystrica Horehronie

Barani zdolali Nové Zámky

V drese hostí sa na banskobystrickom ľade predstavil aj bývalý kapitán HC 05 Michal Hudec.

Zľava Ivan Ďatelinka (Banská Bystrica) a brankár Joakim Lundström (Nové Zámky).(Zdroj: tasr)

HC ‘05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

V úvodnej tretine sa hral dlho opatrný hokej. Šance vznikali iba z protiútokov či po chybách. Do vedenia mohli ísť hostia, ak by sa Hvila zoči – voči Bacashihuovi presadil. Nestalo sa a tak trestali napokon domáci v presilovke. Kapitán Surový vysledoval puk v medzikruží a prekonal strelou spoza protihráča Lundströma. Do prestávky Bystričania vedenie zvýšili z úspešného prečíslenia dvoch na jedného. Maione ideálne našiel pred bránkou Kafku, ktorý mieril medzi betóny gólmana Zámkov.

V strednom dejstve videl slušne zaplnený štadión niekoľko vyložených šancí, ale gól nepadol. Najprv hre štyroch proti štyrom strieľal dobre Matuškin, Lundström bol proti. Vzápätí Hickmott netrafil puk v medzikruží pred odkrytou bránkou. Na opačnej strane sa prezentoval delovkou z pravej strany Hvila, svoje kvality ukázal pre zmenu gólman Bacashihua. Domáci v presilovke mohli zvýšiť vedenie po koncovke Truchna, priestor v podpazuší si švédsky brankár v drese Zámkov s problémami pokryl. Znížiť mohol počas oslabenia Hvíla, ale svoje sólo nepretavil do úspešného zásahu. V závere tejto rušnej tretiny hrali Bystričania dve presilovky v rade, šance nevyužili Bortňák, Ďatelinka, Surový a ani Kafka, ktorý strieľal do žŕdky.

Tretiu dvadsaťminútovku začali lepšie domáci. Vytvorili si šance, najmä Matoušek a Tamáši mohli skórovať, no proti bol výborný Lundström. Hostia sa málo dostávali do útočného pásma, ale mali zopár príležitosti na zdramatizovanie stavu. Bacashihua sa musel mať na pozore hlavne pred Bahenským a Brabencom. V presilovke mohol byť 3:0 po strele Maioneho a dorážke Surového, ale puk sa dostal za brankára až po odpískaní rozhodcom. Novým Zámkom nevyšla v závere ani hra bez brankára, takže napokon v platnosti zostal stav po prvej tretine.

Góly: 16. T. Surový, 19. Kafka (Maione, Wishart).

Rozhodovali: Lauff – M. Smrek, M. Korba, vylúčení: 3:6, navyše: Hvila (Nové Zámky) 10 minút za za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2495 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin – M. Lunter, Češík, Matoušek - Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Bortňák, Truchno – Andrisík, Tamáši, Bezúch

Nové Zámky: Lundström - Ďurčo, Drtina, V. Čížek, Sandgren, Martin Chovan, Mäkinen, Maier - Bahenský, Brabenec, Saarinen - L. Hvila, Michal Hudec, M. Paulovič - R. Lelkeš, Čaládi, J. Tibenský - Fábry, D. Rehák, Dubec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Aj napriek tomu, že sme vyhrávali po prvej tretine 2:0, tak výsledok mohol byť pokojne opačný. Nemali sme totiž dobrý pohyb. V druhej tretine sme sa aj vďaka presilovkám dostali do hry, mali sme niekoľko šancí a náskok sme mohli ešte navýšiť. V tretej tretine teda bolo všetko otvorené. Súpera sme síce často do nejakých šancí nepúšťali, ale ak sa do nich už dostal, boli vyložené. Výrazne nás pri nich podržal náš brankár. Chalanom patrí vďaka, že víťazstvo, ubojovali ho, pre nás sú to dôležité body.“

Július Pénzeš, tréner Nových Zámkov: „Som sklamaný z výsledku ako aj s hrou, ktorú sme predviedli. Prišli sme sem s iným úmyslom, teda viac sa pobiť o body. Prvú tretinu nebol súper lepší, ale po dvoch strelách na našu bránku sme prehrávali 0:2. V druhej tretine sme hrali zväčša v oslabení, súper si vytvoril tlak, my sme to však prežili. Asi jediné pozitívum je to, že sme oslabenia ustáli. V tretej tretine sa moji zverenci snažili zdvihnúť hlavu, no na Banskú Bystricu naša snaha nestačila. Som veľmi sklamaný z tohto zápasu.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor prvého gólu zápasu: „Bol to dobrý zápas z oboch strán. Proti nám stal kvalitný súper, podal slušný výkon, silu Zámkov treba rešpektovať. Sme radi, že hostia dnes nevyužili naše okienka v obrane. Škoda, že sme nepremenili viac šancí a neodskočili tak súperovi na 3.0. Musíme premieňať viac takýchto gólových príležitostí. Dôležitý bol práve môj prvý zásah v stretnutí, som rád, že som sa presadil.“