Banská Bystrica Horehronie

Remízová premiéra MIBY

Banskobystrickí futsalisti majú za sebou svoj prvý zápas v najvyššej súťaži.

MIBA (v bielom) získala prvý bod v najvyššej súťaži.(Zdroj: pp)

Na prvý majstrovský zápas v najvyššej súťaži vo futsale cestovali Banskobystrickí futsalisti do Nového Mesta, kde hrávať svoje domáce zápasy FK Dragons Podolie. Štyri sezóny v Open ligy hrávala MIBA proti Podoliu zápasy a tentokrát sa stretli v 1. Slovenskej lige vo futsale. V zostave Banskej Bystrici si odkrútili premiéru až piati hráči, do Nového Mesta necestovali až 9 hráčov.

FK Dragons Podolie - MIBA Banská Bystrica  4:4 (4:1)

Od úvodu zápasu boli aktívnejší domáci, ktorí si vypracovali šance, ale hosťujúci brankár Krejči ich zlikvidoval. V 8. minúte z rohového kopu najskôr strelu vyrazil Krejči do tyčke, ale na následnú dorážku nemal nárok, 1:0. Hneď v 9. minúte sa individuálne presadil Marko a otvoril si gólový účet v najvyššej súťaži, 1:1. V 11. minúte sa opäť dostali do vedenia domáci, ktorí využili chybné striedanie hostí, 2:1. Od tohto momentu bola MIBA aktívnejšia, vypracovala si šance najmä zo štandardiek, ale domáci brankár ich vychytal. V 18. minúte domáci po zahranom aute zvýšili svoj náskok na dva góly, 3:1. V poslednej minúte prvého polčasu domáci potrestali chybu v rozohrávke hostí a zvýšili už na 4:1.

Do druhého polčasu hostia nastupovali s tým, že sa pokúsia niečo spraviť s výsledkom. Domáci boli menej aktívni ako v prvom dejstve a to sa im vypomstilo, keď v 27. minúte po rýchlom úniku Giertla sa podarilo hosťom znížiť na rozdiel dvoch gólov. V 30. minúte využili hostia zaváhanie domácej obrany a Kuník v prvom zápase za MIBU strelil gól na 4:3. O dve minúty neskôr po rozohrávke z autu využil zaváhanie obrany Berec a vyrovnal na 4:4. Od tohto momentu sa hralo opäť od začiatku, domáci nazbierali už v 34. minúte päť akumulovaných faulov, ale šiesty faul až do konca stretnutia rozhodcovia neodpískali. V 39. minúte dostal hosťujúci Širka druhú žltú kartu, v zápäti červenú a Banskobystričania sa museli vyše 70 sekúnd brániť s tromi hráčmi. Presilovku sa domácim nepodarilo využiť a MIBA získala na palubovke Podolia prvý extraligový bod. V piatok 16. septembra ich čaká premiéra na domácej palubovke, keď svoj prvý zápas odohrajú v športovej hale na Štiavničkách, kde budú hostiť FTVŠ UK Bratislava.

Góly: J. Halás, L. Ondris, P. Hikel, M. Jurčo – V. Giertl, I. Marko, J. Kunik, L. Berec

ŽK: L. Ondris – P. Širka
ČK: P. Širka (Banská Bystrica)

150 divákov

Rozhodovali: J. Kopec, P. Havrilla

Zostava MIBA: A. Krejči (M. Šveda) – V. Giertl, P. Peniak, R. Kollár, P. Širka, P. Tužinský, I. Marko, J. Kunik, L. Berec „K“

Rastislav Kollár (tréner MIBA Banská Bystrica): „Na stretnutie sme nastupovali s rešpektom nováčika, ktorý bol navyše oslabený o niekoľko kľúčových hráčov minulej sezóny. Neskúsenosť nových hráčov spojená s nezohratosťou spôsobila, že sme inkasovali lacné góly. V druhom polčase sme aj napriek nepriaznivému stavu nechceli bezhlavo útočiť a tak sme sa zodpovednou a disciplinovanou hrou dopracovali k vyrovnaniu skóre. Keď domácim zázračne nepribúdal 6 faul a navyše bol vylúčený náš hráč, minútu sme v oslabení bojovali o vytúžený prvý extraligový bod pre MIBU, čo sa napokon podarilo.“

Martin Majling (asistent trénera MIBA Banská Bystrica): „Na premiérový zápas v najvyššej súťaži sme cestovali na zápas proti Podoliu vo výrazne oklieštenej zostave, keďže nám chýbalo až deväť hráčov z minulej sezóny, ktorí síce sú v kádri družstva, ale nemohli nastúpiť na tento zápas. Na poslednú chvíľu sme poskladali dve štvorky prakticky s jediným hráčom z minulej sezóny. V zápase sa teda predstavili úplne noví hráči spolu s hráčmi z juniorky a samozrejme ako to býva zvykom, výrazne nám pomohli skúsenosti Rasťa Kollára a Lukáša Bereca. Zápas sme začali defenzívnou hrou a čakali sme na chybu súpera pre prípadný protiútok. Síce sme po inkasovanom góle dokázali rýchlo odpovedať Markom, ale v závere polčasu sme podcenili niektoré situácie, čo sa nám vypomstilo a súper nás nekompromisne potrestal tromi gólmi. V druhom polčase sa nám podarilo znížiť na 2:4 Vladom Giertlom, čo nám výrazne pomohlo, prebrali sme iniciatívu a čoraz viac sme sa dostávali do šancí. Za našu zvýšenú aktivitu sme si zaslúžili vyrovnať, čo sa nám zásluhou Kuníka a Bereca aj podarilo. Pred koncom nás pribrzdilo vylúčenie protestujúceho Širku a vyše minúty sme odolávali súperovej presilovke. Našťastie sme bod ubránili aj vďaka celý zápas dobre chytajúcemu Krejčimu. Vzhľadom na všetky okolnosti a vývoju zápasu je pre nás remíza veľmi dobrým, ale zaslúženým výsledkom.“

Ostatné výsledky 1. kola: Slov-Matic FOFO Bratislava – Futsal Team Levice 6:2 (4:2), MFsK Nitra – ŠK Makroteam Žilina 3:4 (1:2), Wild Boys 02 Bratislava – Across Pinerola Bratislava 1:6 (0:3), FTVŠ UK Bratislava – MFK Tupperware Nové Zámky 5:4 (0:1)

Najbližší zápas odohrajú futsalisti na domácej palubovke v športovej hale na Štiavničkách v piatok 16.9. od 20:00 hod. proti FTVŠ UK Bratislava.