Barani na titul stále čakajú

Ani druhé finále za sebou majstrovskú trofej pre HC 05 neprinieslo, z titulu sa raduje Nitra.

Sklamanie po zápase bolo obrovské.Sklamanie po zápase bolo obrovské. (Zdroj: SITA)

HC 05 iClinic Banská Bystrica HK Nitra 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 0:0, 0:1)

Úvod zápasu vyšiel lepšie hosťom. Boli pohyblivejší, aktívnejší a vytvorili si niekoľko šancí. V druhej minúte z uhla prekvapil Bacashihuu Blackwater a otvoril skóre - 0:1. Domáci sa o slovo prihlásili až v dvanástej minúte, no Tománek z dvoch metrov bekhendom Lakosila neprekonal. Ten dostal v tomto šiestom finálovom zápase prednosť pred Valentom. Nitrania mohli viesť aj o dva góly, ale Mezei z ľavej strany a Pukák so Stloukalom pred bránkou nedokázali puk dostať medzi žrde. Bystričania mohli vyrovnať pre zmenu Šmachom. Mal odkrytú bránku, no do strely mu šikovne vložil hokejku Ručkay. O pár sekúnd na to mohlo byť zle nedobre pre Bystričanov ak by sa osamotený Laliberté presadil pred americkým gólmanom v drese HC 05. Nestalo sa tak a prišiel trest, konkrétne 54 sekúnd pred prestávkou uspel pri ľavej žrdi na dvakrát Handzuš 1:1.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá tretina už veľa príležitostí nepriniesla. Aktívnejší boli domáci hokejisti, ktorí to častejšie skúšali na Lakosila. Ten si poradil so strelami Hvilu či Bortňáka, ako aj s číhajúcim Majdanom pred bránkou. Barani nevyužili ani presilovku a po jej skončení mohli pykať, pretože Milo vykorčuľoval z trestnej lavice, rútil sa sám na Bacashihuu, no mieril veľmi nepresne. V početnej výhode sa následne nepresadili ani hostia, takže stav sa v bojovnom strednom dejstve nemenil.

Tretia tretina priniesla šance. V presilovke sa najprv nepresadil Hvila, neskôr z otočky ani Handzuš. Dobrú možnosť mal i voľný Majdan v medzikruží, avšak mieril rovno do Lakosila. Nitrania pohrozili Bajtekom, na dorážke nesupel Macík. Vyšlo im to až v početnej výhode v 49. minúte. Slovák našiel pri ľavej žrdi nepokrytého Blackwatera, ktorý poslal puk do odkrytej časti bránky pod hornú žŕdku 1:2. Bystričania dokázali vyrovnať v 53. minúte. Po Zigovej prihrávke puk preskočil hokejku Kuzmu a Lunter pálil z pravého kruhu spoza Milama účinne 2:2. Hostia mohli ísť opäť do vedenia Kutálkom, no Bacashihuu zblízka nepokoril. Na opačnej strane nebol úspešný tentoraz z ľavého kruhu Lunter. Hetrik minútu pred koncom odmietol Blackwater, takže pod Urpínom sa predlžovalo.

V nadstavenom čase mohli rozhodnúť Tománek a Ďatelinka, obaja sa ocitli zoči voči Lakosilovi, ale ten svoj tím podržal. Bystričania mali prevahu, ale gól mal na hokejke aj nitriansky útočník Slovák. Išiel sám na bránku, no koncovka mu nevyšla podľa predstáv. Rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy, v nich Bacashihua fantasticky vychytal Ručkaya v tretej sérii, v siedmej sa presadili Slovák s Handzušom, no v desiatej trafil bystrický center žŕdku, takže o titule rozhodol obranca hostí Jamie Milam.

Góly a asistencie: 20. Handzuš (Sandgren, Ďatelinka), 53. Lunter (Zigo) - 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (M. Slovák, Laliberté), 70. Milam (rozh. sam. nájazd)

Rozhodovali: Kubuš, Jonák Šefčík, Výleta. Vylúčení na 2 min: 4:4. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841.

HC 05 iClinic: Bacashihua Majeský, Petran. Ďatelinka, Šmach, Čížek, Grundling, Sandgren Hvila, Kytnár, Bortňák - Lunter, Zigo, Matoušek - Majdan, Bast, Tománek - Bajaruns, Handzuš, Gillies - Bezúch

HK Nitra: Lakosil - Baker, Milo, Milam, Kuzma, Podhradský, Mezei Macík, J. Štefanka, Bajtek - Blackwater, Slovák, Laliberté - H. Ručkay, Beca, Kutálek - Pupák, Bene, Stloukal

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Sklamanie je veľké, niekto ale musel vyhrať a niekto musel i prehrať. Play off bolo výborné a prehrať doma pred našimi skvelými fanúšikmi je frustrujúce. Nájazdy sú lotéria i umenie a Nitra ich zvládla lepšie ako my. Gratulujem Nitre k titulu, ale gratulujem aj svojim chlapcom, pretože odohrali výbornú sezónu. Som na nich hrdý."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnes sa nám podarilo zachytiť začiatok. Bystrica síce odpovedala, ale nemala taký glanc ako v predchádzajúcich domácich zápasoch. Sezóna nám vyšla, všetko do seba zapadlo. Mali sme šťastie na gólmanov, ako aj na posily zo zámoria. Nitru v budúcej sezóne už viesť nebudem, s vedením klubu sme sa dohodli, že štyri roky stačili. I ja osobne potrebujem zmenu."

Michal Handzuš (útočník B. Bystrice): "Sklamali sme našich fanúšikov, je nám to ľúto. Mal som dať v nájazdoch o gól viac a boli by sme v siedmom zápase. Z tohto pohľadu to beriem na seba."

Milan Kytnár (útočník a kapitán B. Bystrice): "Bohužiaľ, nepodarilo sa to. Sme sklamaní. Momentálne prevláda obrovské sklamanie. Keď sa dostanete do finále, chcete už aj titul. Sezóna nebola jednoduchá, ale veľmi náročná. O to viac si vážime, že sme sa dostali do finále. Utvorili sme skvelú partiu, na to len tak nezabudneme."

Marek Slovák (útočník Nitry): "Som veľmi rád že som mohol pomôcť k titulu majstra Slovenska. Neviem si predstaviť, čo to bude doma v Nitre. Myslím si, že nastane anarchia a spadne mesto... Zajtra, pozajtra a možno aj celý týždeň budú oslavy. Všetci si to zaslúžime - ľudia v tíme aj naši skvelí fanúšikovia. Zomkli sme sa a utvorili neskutočný kolektív. Som rád, že ten titul je v Nitre a že som ho mohol získať aj pred svojimi rodičmi, ktorí chodili na každý zápas doma či vonku."

Judd Blackwater (útočník Nitry, autor 2 gólov): "Všetci sme odohrali neskutočný zápas a zaslúžime si oslavy titulu. Ja určite nie som hrdina, aj keď som strelil dva góly. Verím, že budú pekné oslavy a dnes si v noci parádne užijeme. Je to pre mňa obrovská radosť, ale aj cenná skúsenosť získať titul na Slovensku. Teším sa, že si ešte s týmito chlapcami zahrám."