Zostaň s nami v kontakte: Banská Bystrica Horehronie

Smrť v Sarajeve

Kde a kedy ?

Réžia:  Danis Tanović  

Scenár:  Danis Tanović  

Kamera:  Erol Zubčević  

Strih:  Redzinald Simek  

Hrajú:  Jacques Weber, Izudin Bajrović, Snežana Vidović, Vedrana Seksan, Muhamed Hadžović

Popis

Politický thriller, provokatívna dráma, inovatívna divadelná adaptácia – myšlienkovo podnetná sonda do princípov nestálej „balkánskej duše“ a výbušného európskeho storočia.

Danis Tanović na pôdoryse jedinej budovy skĺbil filozoficko-historickú rozpravu o konfliktoch európskeho kontinentu, civilnej ľudskej (tragi)komédii o jednom neúspešnom zamestnaneckom štrajku a modelový príbeh. Filmu dominujú nápadito koncipované dlhé zábery interiérov a symbolická hierarchia jednotlivých poschodí lévyovského Hotela Európa.

Danis Tanović (1969, Bosna a Hercegovina) študoval intermediálnu réžiu na Akadémii dramatických umení v Sarajeve a počas prvých dvoch rokoch vojny tam viedol archív dokumentárnych filmov. Preslávil sa ako autor reportáží, ale výrazným prelomom bol pre neho celovečerný debut Zem nikoho (2001). Majstrovské podobenstvo vojnou zničeného regiónu mu vynieslo Oscara a Zlatý glóbus. Téma vojny sprevádza Tanovića celou jeho tvorbou. Vracia sa k nej v dráme Oči vojny (2009), ktorá je zasadená do Kurdistanu i v ďalšom „juhoslovanskom“ filme Cirkus Columbia (2010). Tak trochu bokom tejto línie sojí rodinná psychologická dráma Peklo (2005), nakrútená podľa scenára Krzysztofa Kieślowskiho. Prekvapujúcim krokom k veristickej sociálnej kinematografii je Epizóda zo života zberača železa (2013), ktorá rekonštruuje skutočný príbeh rómskeho páru v hraničnej životnej situácii. Tento film si odviezol z Berlinále Veľkú cenu poroty. Rovnakú cenu získalo i jeho politické podobenstvo Smrť v Sarajeve.

 

Najbližšie môžete vidieť

Dátum Mesto/obec Miesto predstavenia
24.1.2017 20:10 (utorok) Banská Bystrica Cinemax, Europa Shopping center

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasabystrica.sk

Odporúčame

Spievankovo - Banská Bystrica

Obľúbené pesničky od Spievanky a Zahrajka zo Spievankova.

Koncert

Rodinný prievan

Matka má vždy pravdu... aj keď ju náhodou nemá.

Divadlo

Riešime za Vás

Vrak bez ŠPZ
Banská Bystrica

Vrak bez ŠPZ

V riešení
Vraky zdemolovaných áut
Banská Bystrica

Vraky zdemolovaných áut

V riešení
Pridaj svoj podnet