Gottwaldov kameň skončil v základoch kravína

Prvý robotnícky prezident nebol vždy chorľavým alkoholikom. V Sásovej budoval cvičisko. Lebo správny komunista má mať nielen presvedčenie, ale aj svaly a výdrž.

Gottwaldov kameň. Iniciálky do neho vysekal čakanom.Gottwaldov kameň. Iniciálky do neho vysekal čakanom. (Zdroj: archív DCS)

BANSKÁ BYSTRICA. Osobu Klementa Gottwalda spájame predovšetkým s neslávnym Víťazným februárom, ktorý nám na niekoľko desaťročí vzal ilúzie o demokratickom vývoji krajiny.

Za nekompromisným štátnikom, ktorý sa po vzore Stalina dokázal kruto vysporiadať nielen s nepriateľmi strany, ale aj s nepohodlnými súdruhmi z vlastných radov, sa však skrýval človek plný rozporov. Na jeho zdraví sa na sklonku života podpísal nielen roky neliečený alkoholizmus, ale zrejme aj pohlavná choroba. Zomrel krátko po pohrebe svojho najväčšieho vzoru – J.V. Stalina, oficiálne kvôli prasknutej aorte. O skutočnej príčine smrti sa však dodnes vedú dohady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nech už skončila dráha rozporuplnej osobnosti akokoľvek, na začiatku svojej politickej kariéry zrejme žil nielen zdravšie, ale hlavne v presvedčení, že správny mladý komunista má mať nielen jasný svetonázor, ale aj "svaly a dobrú výdrž". V banskobystrickej mestskej časti Sásová, ktorá bola v tom čase samostatnou obcou, budoval letné cvičisko a vyryl si tu do kameňa svoje iniciály. O tom, že jeho kameň neskončí v múzeu, ale po odznení kultu osobnosti ho zamurujú do základov nového kravína, sa mu zrejme ani nesnívalo.

kamen_r5626.jpg

Gottwaldov kameň

FOTO: ARCHÍV DCS

Klement a jeho sásovská doba kamenná

Dokumentačnému centru Sásová sa podarilo sústrediť cenné archívne materiály, ktoré dokresľujú málo známu časť života prvého robotníckeho prezidenta. Všeobecne sa vie, že do Banskej Bystrice prišiel ako mladý komunistický redaktor, aby redigoval a vydával Hlas ľudu a Spartaka. No o jeho kameni a cvičisku na Vrbinách pri Sásovej sa doteraz vedelo iba málo . Aj preto správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár považuje archívne materiály z tohto obdobia za veľmi zaujímavé. „Od roku 1921 začali vznikať Federácie robotníckych telovýchovných jednôt (FRTJ), ktoré boli založené na revolučnej komunistickej ideológii, “ hovorí Ján Kollár. Proletárskymi ideami neplnili funkcionári iba hlavy mladých ľudí. Ak bolo na tomto smerovaní predsa len niečo pozitívne, začali aj s formovaním životosprávy mladých robotníkov.

SkryťVypnúť reklamu

kollar_r7778.jpg

Správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Vytínal kríky a iniciálky vytesal do kameňa čakanom

Jednou z najagilnejších jednôt v okolí Banskej Bystrice bola práve sásovská, ktorú založili v roku 1922. Mala takmer sto cvičiacich členov a vzhľadom na veľký záujem o cvičenie začali v tomto roku s budovaním letného cvičiska v časti Vrbiny za obcou.

vrbiny_r6820.jpg

Tu kedysi stálo letné cvičisko na Vrbinách

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Klement Gottwald, ktorý v rokoch 1921 – 22 pôsobil v Banskej Bystrici, sa sám do prác aktívne zapojil. Do Sásovej vraj chodil rád, pretože tu bola silná organizácia Komunistickej strany a videl tu šancu formovať mládež. Trávil tu nielen soboty a nedele, ale medzi mladých prichádzal aj v týždni. Organizoval besedy, prinášal noviny a letáky, založil spevácky krúžok. Vytínal tiež kríky na ploche budúceho ihriska a pomáhal upraviť terén. „Počas týchto prác si na jednom z kameňov vysekal skratku telovýchovnej jednoty FRTJ a tiež iniciálky svojho mena. Kameňu tak prischol prívlastok Gottwaldov. „V Sásovej opatrovali tento kameň dlhé roky. Svoje miesto tu mal aj v roku 1948, kedy Gottwalda po abdikácii Edvarda Beneša zvolili do funkcie česko-slovenského prezidenta," hovorí Ján Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

V 50. rokoch sa v priestore bývalého letného cvičiska začal stavať nový areál pre Jednotné roľnícke družstvo. V roku 1953 zomiera Stalin a pár dní po ňom aj Gottwald. Čiastočne sa tak uvoľňuje aj politické napätie, poznačené kultom osobnosti. A tak namiesto do múzea umiestnia zväzáci Gottwaldov kameň rok po jeho smrti do základov nového kravína....

V telocvični si svietili sviečkami

Športové aktivity v Sásovej sa však neskončili ani po odchode Gottwalda z Banskej Bystrice. Keďže počas zimy nemali členovia telovýchovnej jednoty kde cvičiť, prenajali si v roku 1923 miestnosť v malom domčeku U Surov, ktorý stojí dodnes. Pred cvičením si museli priniesť drevo, sami si zakúriť a svietili si sviečkami. Keďže miestnosť bola malá a zmestili sa tam najviac 5- 6 športovci, dopredu si robili rozpis. Miestnosť bola vybavená žinenkou, dreveným koňom, kozou aj bradlami a slúžila tomuto účelu až do roku 1938.

„ Na verejné vystúpenia mali cvičenci ušité vlastné úbory a chodili vystupovať nielen do Banskej Bystrice, ale aj do okolitých obcí,“ hovorí Ján Kollár s tým, že okrem verejných cvičení sa venovali aj atletickým vystúpeniam.

u-surov_r2779.jpg

Dom U Surov kedysi.....

FOTO: ARCHÍV DCS

dom-2.jpg

..... a dnes...

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

V roku 1934 končí organizovaná činnosť jednôt a cvičeniu sa venujú už iba nadšenci. Aj letné cvičisko vo Vrbine postupne objavujú skôr priaznivci futbalu. Ján Kollár hovorí, že Klement Gottwald sa do Sásovej vrátil ešte raz. Rok pred smrťou, v rámci návštevy Banskej Bystrice. Vtedy po ňom pomenovali aj hlavnú obecnú cestu. Po Gottwaldovi bola pomenovaná až do roku 1990, kedy ju premenovali na Sásovskú cestu.

gottwaldova-ulica_r2911.jpg

Dnešná Sásovská cesta sa do roku 1990 volala po Gottwaldovi.

FOTO SME: JÁN KROŠLÁK

Prezident, ktorý sa rozpadal

Klement Gottwald vraj po celý život ťažko niesol skutočnosť, že sa narodil ako nemanželské dieťa. Jeho politická kariéra je spojená takmer výhradne s komunistickou stranou . Po víťazstve v demokratických voľbách v máji 1946 sa stal predsedom vlády a o dva roky neskôr ho po abdikácii Edvarda Beneša zvolili do funkcie česko-slovenského prezidenta. Hoci si slávu užil iba päť rokov, pomerne rýchlo si s manželkou Martou začali užívať jej výhody. Hlavne o jeho manželke, ktorá sa chcela vizážou priblížiť nenapodobiteľnej Hane Benešovej, kolovalo kvôli jej ťažkopádnosti, nadváhe a zlému vkusu množstvo vtipov.

V marci 1953 sa Klement Gottwald vrátil leteckým špeciálom z pohrebu Stalina. Po pristátí sa sťažoval predsedovi vlády Antonínovi Zápotockému na slabosť.

Ukázalo sa, že slabosť bola v skutočnosti vážnym zdravotným problémom a Gottwald o pár dní nasledoval Stalina do večnosti.

gottwald---stalin_r2528.jpg

Jedna z prvomájových osláv v Banskej Bystrici. Verní za života, verní aj pri smrti.

FOTO: ARCHÍV DCS

Jeho nabalzamované telo po pompéznom pohrebe uložili v mauzóleu na pražskom vrchu Vítkov a po vzore Lenina malo slúžiť ako relikvia komunizmu. Tento pokus sa však celkom nevydaril a telesné zostatky sa čoskoro začali rozpadať. Spočiatku sa to snažili riešiť súdruhovia za pomoci duplikátov, no nepomohlo. V roku 1962 jeho zostatky spopolnili.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 830
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 230
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 543
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 982
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 845
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 294
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 641
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 914
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 530
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 287
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 641
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 914
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 530
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 287
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu